شرکت تعاونی اسلامی مجتمع صنعتی رفسنجان در سال 1360 به منظور تولید محصولات صنعتی و کشاورزی تأسیس گردید. این مجتمع با جذب و هدایت سرمایه های حاصل از بخش کشاورزی به سمت تولیدات صنعتی و انتخاب قالب تعاونی نقش بسیار مهمی در توسعه فناوری و مدیریت تعاونی کشور عزیزمان ایفاء نموده است.

 

 

این شرکت ابتدا فعالیت خود را با ایجاد بخش کشاورزی پسته و کارخانه تولید خوراک دام و طیور آغاز کرد و سپس با هدایت سرمایه مردمی و سود ناشی از فعالیت تولیدی، در سال 1361 اقدام به احداث کارخانه تولید نئوپان از سرشاخه های پسته با ظرفیت تولید نئوپان 22000 مترمکعب و کارخانه تولید آجر سفال نمود بطوریکه در اوایل سال 1365 به بهره برداری رسیدند. در فاصله زمانی راه اندازی این دو واحد، زمینه خرید، نصب و راه اندازی کارخانه تولید موکت نیز تا سال 1364 فراهم آمد. مجتمع صنعتی رفسنجان به عنوان یکی از شرکت های پیشرو و موفق شهرستان رفسنجان بعد از سرمایه گذاری در این سه کارخانه، به فعالیت تولیدی و صنعتی خود در راستای ایجاد ارزش افزوده برای سرمایه گذاران و نیز قدم برداشتن درجهت پیشرفت کشور عزیزمان، ادامه داد.

در این دوره با ورود به پروژه های نصب و راه اندازی مراکز تلفن خودکار روستایی در روستاهای دور و نزدیک شهرستان رفسنجان اولین گام های حضور خود را در صنعت مخابرات کشور برداشت. فعالیت جهادگونه این شرکت موجب توسعه سریع مراکز مخابراتی روستایی رفسنجان شد. تا اینکه در سال 1369 تصمیم ورود جدی تر به صنعت مخابرات کشور گرفته شد و کارخانه عظیم تولید کابل های مخابراتی مسی بنیان گذاشته شد. مجتمع با بهره گیری از نظر مشاوران خبره این صنعت و با بررسی های صورت گرفته، اقدام به خرید کارخانه از یکی از بهترین برندهای صنعت تولید کابل دنیا، در اوایل دهه 90 میلادی، شرکت Nokia-Millefer فنلاند کرد و پس از مدت کوتاهی در سال 1372 این کارخانه با ظرفیت تولید 10 هزارتن انواع کابل مخابراتی مسی از 1 تا 2400 زوج،برای مصارف خاکی، کانالی، هوایی، خانگی و خاص، به بهره برداری رسید با توجه به محدود بودن کارخانجات تولید کابل مخابراتی و واردات این محصول از خارج کشور، ایجاد این کارخانه پیشرفت بسیار بزرگی در صنعت مخابرات کشور بود و البته ارزش افزوده زیادی را نیز برای سهامداران به همراه داشت و در طی این سالها توانست به عناوین و مدارج ملی زیادی مانند تعاونی برتر کشور، دست پیدا کند.

 

 

 

 

مجتمع صنعتی رفسنجان پس از طی چند سال در همین صنعت تصمیم به بروز رسانی صنعت خود گرفت و در سال 1380 اقدام به احداث کارخانه کابل فیبر نوری کرد با توجه به سابقه بسیار خوب تولید با  ماشین آلات پیشرفته از شرکت Nokia-Millefer این بار هم اقدام به خرید پیشرفته ترین تجهیزات تولید کابل نوری  از شرکت Nextrom فنلاند نمود. این کارخانه با توجه به اتوماسیون بالا ماشین آلات و کاهش ابعاد ماشین ها، در مدت کمتر از دو سال، در سال 1381 با ظرفیت تولید و تبدیل، 600 هزار کیلومتر فیبر نوری به انواع کابل، معادل تولید 24000 کیلومتر کابل فیبر نوری و نیز تولید انواع کابل های فیبر نوری 1 تا 288 فیبر با ساختار تیوبی برای مصارف خاکی، کانالی، هوایی و خاص، به بهره برداری رسید. کارخانه ای با تکنولوژی روز دنیا و اتوماسیون پیشرفته که توانست سهم بزرگی از تولید کابل های فیبر نوری مورد نیاز کشور را به خود اختصاص دهد و نقش بزرگتر و پر رنگ تری نسبت به قبل در پیشرفت ایران عزیز ایفا کند.

مجتمع صنعتی رفسنجان در جهت ایفا نقش موثرتر از قبل در صنعت مخابرات کشور، در سال 1382 و انعقاد قرارداد با شرکت مخابرات ایران، اقدام به ایجاد اولین اپراتور سیم کارت های اعتباری کشور با برند تالیا نمود و در این زمینه با بهترین برند های دنیا در حوزه مخابرات از جمله تله تو سوئد و زیمنس آلمان قرارداد انتقال دانش فنی و خرید تجهیزات امضاء کرد. شبکه تالیا در سال 1384 و در روز آزادسازی خرمشهر به بهره برداری رسید. قرارداد تالیا BOT ده ساله بود و در اوایل دهه 90 واگذار گردید.

در سال 1393 این شرکت با تحقیق و بررسی در مورد برخی از انواع کابل های صنعت برق و شبکه های کامپیوتری و ایجاد قابلیت لازم در کارخانه کابل مخابراتی مسی، امکان تولید کابل برق (ABC) و کابل شبکه (LAN) را به قابلیت های این کارخانه افزود و در سال 1394 تولید کابل خود نگهدار برق با ظرفیت تولید 9 هزار تن انواع کابل خودنگهدار صنعت برق و تولید کابل شبکه با ظرفیت تولید 4400 تن انواع کابل شبکه صنعت IT به بهره برداری رسید.

 

 
 

 

در طی این سالها تا کنون فرصتهای زیادی در کسب و کارهای جدید بررسی و سرمایه گذاری در بخش ها و زمینه های مختلفی صورت گرفته است مواردی مانند:

آموزش

معدن داری

صنایع هوایی

آموزش خلبانی

صنعت توریست

محصولات سلولزی

صنعت تولید سیمان

خدمات مخابرات روستایی

خدمات بسته بندی پسته

صنعت نفت و گاز و پتروشیمی

سهامداری و مشارکت در صنایع مختلف

و سرمایه گذاری اخیر در صنعت

طراحی، تولید واجرای پروژه های FTTX را نام برد. این بخش در حال بررسی و خرید دانش فنی از شرکت های معتبر دنیا در بخش طراحی می باشد.

در بخش تولید کابل های این صنعت، ماشین آلات مورد نیاز راه اندازی شده و تولید در حال انجام می باشد و در آینده نه چندان دور اجرا پروژه های FTTX ممکن شده و با بالاترین استاندارد های دنیا صورت خواهد گرفت.

برخی از سرمایه گذاریهای  ذکر شده در حال ادامه و با سرعت مناسب در و پیشرفت می باشند و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهند رسید.

مجتمع صنعتی رفسنجان به شکلی که گفته شد با تلاش زیاد در این دریای پر طلاتم با وجود تحریم ها و مسائل و مشکلات اقتصادی و سیاسی با کمک خداوند و پشتوانه مردمی خود تا کنون ادامه داده است تا هم باعث پیشرفت صنعت ایران عزیزمان و هم برای سهامداران سودآوری داشته باشد. مسیر سخت و طاقت فرسا بود، اما خداوند، پشتوانه مردمی، عزم راسخ و تلاش بی وقفه باعث شدند که مجتمع صنعتی رفسنجان سرافراز باشد.

برای آینده این شرکت و کشور برنامه های زیادی تدوین شده است تا باعث پیشرفت و بهروزی در صنایع مختلف باشد و قدم ها به این سمت برداشته خواهد شد، حال به هر میزان که سخت باشد....

 

 

  

 


8580